2015/2016 r.

"CZŁOWIEK HISTORII W NASZEJ SZKOLE"

Spotkanie z p. Kazimierzem Gumkowskim odbyło się dnia 15.09.2015 o godzinie 9.35. Zorganizowane zostało przez wychowawcę kl. Ia panią mgr Urszulę Bartosiak. W spotkaniu  uczestniczyło 14 uczniów klasy Ia oraz 10 uczniów świetlicy szkolnej, pani Dyrektor Anna Madoń i wychowawca świetlicy Aleksandra Kubich-Leman.  Dzień wcześniej wszystkie dzieci z klasy Ia wspólnie przygotowały dla gościa pamiątkową pracę plastyczną – książeczkę. Została wykonana również gazetka klasowa przedstawiająca ilustracje upamiętniające wydarzenia historyczne.

Pan Kazimierz Gumkowski został przyjęty przez dzieci bardzo radośnie. Z uwagą słuchały wspomnień byłego więźnia obozu koncentracyjnego. Wspomniał uczniom, że miesiąc wrzesień jest miesiącem wielu rocznic:

            · Napaści hitlerowskiej na Polskę

            · Napaści bolszewickiej na Polskę

            · Kapitulacji Warszawy

Dzieci ze skupieniem słuchały o dniu w którym wybuchła II wojna światowa. Zaciekawieni mundurem pana Kazimierza i odznaczeniami poprosiły o informację o nich. Uczeń klasy Ia odważnie zadał pytanie: „Za co dostał Pan te medale?”. Pan Kazimierz omówił i pokazał dzieciom I medal – za obywatelską postawę, II medal – Krzyż Armii Krajowej, III medal – Krzyż partyzancki, IV medal – za ochronę i pamięć poległych, V medal- za Sybir, który otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Po prezentacji medali odwaga i aktywność uczniów klasy Ia bardziej wzrosła, zgłaszali się kolejni uczniowie i zadawali pytania panu Kazimierzowi:

            · Czy Polska wygrała II wojnę światową?

            · Ile ma Pan lat?

            · Czy ma Pan rodzinę?

            · Czym Pan podróżował w czasie II wojny światowej?

            ·Czy Pan znał moją prababcię Isię, która przeżyła również wojnę?

           · Czy jest Pan szczęśliwy, że Polska jest teraz wolna?

Na koniec lekcji przedstawiciele klasy Ia z wychowawcą podziękowali za spotkanie i wręczyli upominek wspólnie wykonany. Spotkanie z tak ważną osobistością rozbudziło zainteresowanie historią wśród uczniów oraz zintegrowało ich jeszcze bardziej.

"Sprzątanie świata 2015r."

18 września 2015 roku odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2015” pod hasłem „Wyprawa - Poprawa". „Sprzątanie Świata” miało miejsce w Polsce już po raz 22. Krajowym patronem i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Nasza Ziemia. Akcja wpisała się już na stałe w kalendarz ekologicznych wydarzeń roku - zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i lokalnym. Nasza szkoła tradycyjnie brała w niej udział. Akcję organizował i koordynował Referat Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Radzymin.

  Coroczne sprzątanie jest niewątpliwie jedną z metod kształtujących pozytywne nawyki w życiu codziennym, choć jeszcze bardzo wiele musi się zmienić, aby w należyty sposób rozwiązywać problemy gospodarki odpadami. Sprzątanie świata jest przede wszystkim akcją edukacyjną. Jej efektem ma być zmiana naszych przyzwyczajeń i stylu życia na bardziej przyjazny dla przyrody i środowiska. Jak zawsze do tej szlachetnej i potrzebnej inicjatywy włączyły się dzieci i młodzież z naszej szkoły. Najmłodsi uczestnicy akcji sprzątali najbliższe otoczenie naszej szkoły i pobliskie drogi. Starsi uczniowie zbierali śmieci w pobliskim lesie.
 Po ciężkiej pracy uczestnicy spędzili miło czas przy wspólnym ognisku, piekąc kiełbaski ufundowane przez Gminę Radzymin. Swoje wsparcie okazały również firmy Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o. i TAGO Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego Tadeusz Gołębiewski, fundując dzieciom poczęstunek i napoje.

Warsztaty lepienia z gliny

25 września odbyły się w naszej szkole warsztaty garncarskie, zrealizowane przez "Fundację Kreatywni" z siedzibą w Słupnie w ramach projektu "Nie święci garnki lepią" dofinansowanego przez Gminę Radzymin w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.  Pod okiem doświadczonego garncarza dzieci poznały zasady pracy na kole, dowiedziały się jakie są techniki i narzędzia do modelowania i pracy na kole, nauczyły się centrowania i toczenia. Instruktor uczył jak nadawać glinie dowolne kształty i służył pomocą.

Serdecznie dziękujemy!

Pożegnanie lata

W naszej szkole od wielu lat na pożegnanie lata organizujemy Święto Pieczonego Ziemniaka. Było to zwykle święto kameralne-szkolne. W tym roku było inaczej. Do organizacji włączyła się p. Teres Jóśk i to dzięki niej "Pożegnanie Lata" zmieniło się w wielką imprezę.
W sobotę 26 września o godz. 1000 przybyli do szkoły rodzice i dzieci. Padał deszcz, więc wszyscy zgromadzili się w sali lekcyjnej, gdzie zostali przywitani przez dyrektor Annę Madoń i p. Teresę Jóśk. Tutaj goście zostali zapoznani z prawdziwą i bajkową historią ziemniaka. Tutaj odbyły się też pierwsze konkursy ziemniaczane (tatusiowie i chłopcy obierali ziemniaki, młodsze dzieci nimi rzucały do celu, zaprezentowano ziemniaczane stworki i rymowanki), które przygotowane zostały przez panią Barbarę Andrasik i panią Joannę Madejską-Oksiuta.

    Na szczęście ok. godz. 1100 pogoda się poprawiła i wszyscy wyszli przed szkołę, gdzie odbyły się warsztaty zrealizowane przez "Fundację Kreatywni" z siedzibą w Słupnie w ramach projektu "Nie święci garnki lepią" dofinansowanego przez Gminę Radzymin w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Animator uczył żonglerki, puszczał wspólnie z dziećmi wielkie bańki mydlane. Zaprosił dorosłych i dzieci do koła garncarskiego. Chętni mogli zrobić dzbanuszek lub miseczkę z gliny. Na głodnych czekał grill, a na nim kiełbaski i oczywiście ziemniaki. Można było napić się ciepłej herbaty i kawy.  Nasi Rodzice także włączyli się do organizacji tego święta. Kochane mamy upiekły przepyszne ciasta. Mimo, że pogoda nie była słoneczna, goście dopisali i wszyscy doskonale bawili się do godz. 1600. 
 Dziękujemy Sponsorom i Rodzicom!

III GMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI MICHALINY CHEŁMOŃSKIEJ- SZCZEPANKOWSKIEJ „DAJ JAK NAJWIĘCEJ DOBRA”


 Dnia 16 października 2015 r. w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbyła się kolejna, już trzecia edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Daj jak najwięcej dobra” – poznajemy wiersze Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej, poetki Mazowsza.

 Organizatorem tej uroczystości jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie im. Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej, współorganizatorem Miejska Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, a honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Radzymina- pan Krzysztof Chaciński.

 W bieżącym roku szkolnym konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony szkół podstawowych i przedszkoli gminy Radzymin i przebiegał w czterech kategoriach wiekowych: klasy „0”, klasy I-II, klasy III-IV oraz klasy V-VI.

 Uroczystość otworzyła pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie- Anna Madoń, która przywitała uczestników, ich opiekunów i przybyłych gości. Następnie Dyrektor Miejskiej Sali Koncertowej- pan Artur Laskowski życzył powodzenia i skierował ciepłe słowa do wszystkich młodych artystów, którzy zechcieli zaprezentować swój talent recytatorski na deskach radzymińskiej sceny. Dorobek artystyczny oraz życie i duchowość poetki przybliżył w swoim przemówieniu wnuk poetki- pan Piotr Chełmoński- Szczepankowski.

 W gronie szacownego jury konkursu zasiedli: pan Jan Rychner- wiceprezes II Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich, pan Piotr Chełmoński- Szczepankowski- wnuk poetki oraz pan Artur Laskowski- dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. Na ocenę jury miały wpływ: wymowa i intonacja, interpretacja wiersza, dobór repertuaru oraz wrażenie artystyczne.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich interpretacji wierszy wyłoniła zwycięzców IV edycji konkursu, którymi zostali:

W kategorii klas „0”

I miejsce Julia Niegowska- Przedszkole „Piotruś Pan” w Radzyminie

II miejsce Maja Sumińska- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ciemnem

III miejsce Bartosz Gajewski- Przedszkole „Piotruś Pan” w Radzyminie

W kategorii klas I-II

I miejsce Oliwia Jakubowska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupnie

II miejsce Natalia Świerczewska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupnie

III miejsce Aleksandra Mianowska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie

                     Ksawery Gulan- Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie

W kategorii klas III-IV

I miejsce Natalia Jakubowska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupnie

II miejsce Justyna Giera- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ciemnem

III miejsce Agata Białecka- Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie

Wyróżnienie: Jan Chorzępa- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ciemnem

 Ewelina Milewska- Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyminie

W kategorii klas V-VI

I miejsce Martyna Jakubowska-Szkoła Podstawowa nr1 w Słupnie

II miejsce Daria Godlewska – Szkoła Podstawowa nr1 w Słupnie

III miejsce Arleta Szczęsnowicz- Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie

Wyróżnienie: Adrian Dąbrowski- Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie

 Mateusz Błażejowski- Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie

 Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom recytacji i świetnie poradzili sobie z interpretacją poezji Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej. Mieli okazję pokonać tremę, oswoić się z występem przed zgromadzoną publicznością, przez którą byli nagradzani gromkimi brawami.

 Laureaci konkursu uhonorowani zostali dyplomami oraz tomikami poezji ufundowanymi przez pana Piotr Chełmońskiego- Szczepankowskiego, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Do zobaczenia za rok- w IV edycji konkursu!

opracowanie: Małgorzata Pachuta

Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa Nr 2 w Słupnie zaczęła obchodzić już 11 listopada biorąc udział w gminnych uroczystościach z okazji Święta 11 listopada. Uczniowie z klasy szóstej razem z wychowaczynią Małgorzatą Pachuta wzięli udział w mszy świętej w Radzyminie. Następnie reprezentacja klasy złożyła kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Na czwartek 12 listopada klasa czwarta razem z wychowawczynią Agnieszką Wojtkowską przygotowała przedstawienie. Na początku spotkania narrator – Zuzanna Antoniak przybliżyła uczniom istotę Święta Niepodległości oraz poprosiła o powstanie i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie obejrzeli część artystyczną. W przedstawieniu udział wzięli: dziadek – Michał Ostrowski, wnuczek – Wojciech Kaczorek, mama – Julia Broda, tata – Jakub Konopa, wnuczka – Magdalena Rychlik oraz duchy patriotyzmu: Maja Adamiak, Marika Blinkiewicz, Olesia Duborych, Natalia Jul i Marcin Ostrowski.

Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Magdalena Kaczor – nauczyciel muzyki. W śpiewaniu pieśni patriotycznych wzięli również udział uczniowie z klasy piątej i szóstej. Szczególną uwagę zwróciła Arleta Szczęsnowicz – uczennica klasy piątej pięknie śpiewając pieśń ,,Białe róże”. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali ,,Rotę ” Marii Konopnickiej.

Apel z okazji Święta Niepodległości dostarczył uczniom wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

opracowanie:Agnieszka Wojtkowska

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem kl.IIa, IIb, III

19 listopada uczniowie kl. IIa, IIb i III uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci –Panem Wiesławem Drabikiem, które zorganizowane było przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin w Miejskiej Sali Koncertowej

 Dzieci to w rozmowach niezwykle wymagający partnerzy, więc tego typu spotkania są wyzwaniem dla wielu pisarzy. Pan Wiesław, człowiek posiadający dar wyjątkowo łatwego nawiązywania kontaktów z rozmówcą, bardzo szybko zaangażował do aktywnego udziału w spotkaniu wszystkich uczestników. Dzieci w skupieniu słuchały o tym jak powstaje książka, począwszy od pomysłu a skończywszy na jej wydruku. Opowiedział w jaki sposób rozpoczęła się Jego przygoda z pisaniem. Zadawał zagadki, za których rozwiązanie oczywiście nagradzał. Nic więc dziwnego, że dzieciaki rwały się do odpowiedzi. Najwięcej naklejek i zakładek zdobyły: Julka Ziółkowska z kl.IIb i Klaudia Woszczak z kl.III, które po zakończeniu spotkania otrzymały w prezencie książki od autora. Pan Wiesław recytował też fragmenty swoich książek zachęcając uczniów do odgadywania rymów. Odważni mieli też okazję do zaprezentowania swojej bujnej wyobraźni układając zakończenie do podanego przez autora początku zdania jednej ze swoich książek. Z pewnością to spotkanie nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie fakt, iż Pan Wiesław obdarzony jest wyjątkowym poczuciem humoru i niezwykłą umiejętnością rymowania. Pisane przez niego bajeczki, to niezwykle wesołe, lekkie i pouczające historie. Dzieci bezpośrednio po spotkaniu chętnie kupowały książeczki i cierpliwie czekały w długiej kolejce, żeby otrzymać imienną dedykację i autograf. Dziękujemy za gościnę Dyrektorowi Arturowi Laskowskiemu i Pracownikom Biblioteki Publicznej i Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie.

II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka kl.III-VI

   20 listopada obchodzony był II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wiąże się to rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego i najbardziej uniwersalnego dokumentu mówiącego o prawach dzieci na całym świecie. Z tej okazji UNICEF stworzył program „Szkoła z prawami dziecka”, który zachęca do podejmowania działań, mających na celu uświadomienie dzieciom ich praw. Wychowywanie dzieci w duchu ich praw to niezwykle istotne zadanie. Świadomość własnych praw każe bowiem szanować prawa innych. Nasza szkoła włączyła się w te wydarzenia.

   W klasie III dzieci oglądały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne. Wspólnie przygotowały gazetkę ścienną. Tworzyły prace plastyczne pod hasłem „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka – ZNAMY SWOJE PRAWA”. Został odczytany list Rzecznika Praw Dziecka –  Pana Marka Michalaka. Dzieci czynnie brały udział w zajęciach i panelu dyskusyjnym.

   Uczniowie klas IV-VI na lekcjach plastyki także obejrzeli filmy edukacyjne "Nie daj się", prezentację multimedialną i przygotowali ciekawe plakaty, promujące prawa dzieci z całego świata.

                                                                                             Natalia Jeleń-Bartosiewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Od ponad stu lat misie dodają dzieciom otuchy, pocieszają i łagodzą lęk przed samotnością. W naszej szkole bardzo hucznie obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. 26 listopada wszystkie dzieci z kl.0-III przyniosły ze sobą do szkoły swoje ulubione Misie.

 

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji:

 

· wysłuchały historii pluszowego misia;

 

· zaprezentowały swoje misie podczas Parady Misiów”;

 

· obejrzały prezentacje multimedialną Najsłynniejsze Misie Świata”;

 

· nauczyły się tańca Gumi Miś”

 

· uczestniczyły w misiowych konkursach”: m.in. „wyjadanie miodku czyli małe co nieco”, „Bańkę łap”,

 

· uczyli się misiowych wierszyków”;

 

· słuchały „misiowych opowiadań”

 

· oglądali misiowe bajki”;

 

· wykonywali misiowe masażyki”;

 

· śpiewali misiowe piosenki”;

 

· rozwiązywali „misiowe zagadki”

Na zakończenie dzieci tańczyły przy "misiowej muzyce".

Uroczystość zorganizowała i przeprowadziła Natalia Jeleń-Bartosiewicz w ramach ogólnopolskiej akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom”.

Wydarzenie było inspiracja do przeprowadzenia zajęć z e-podręcznikami. Relacje można zobaczyć tu:
http://www.sp2slupno.radzymin.pl/index.php?id=182&n_id=807&lan=pl

Co wiemy o filmie animowanym?

    W piątek 27 listopada w naszej szkole odbyła się multimedialna lekcja pokazowa pt. „Co wiesz o filmie animowanym?”

   Dzieci z klas 1-3 miały okazję poznać historię Myszki Miki, Bolka i Lolka oraz wielu innych animowanych bohaterów. W przystępny sposób na  przykładzie ulubionych bajek poznawały różna techniki realizacji filmów animowanych. Największą radość wywołały pierwsze kreskówki, co świadczy o tym, że mimo coraz bardziej nowoczesnych technik, najprostszy przekaz jest ciekawy dla młodego widza. 

 Organizatorem zajęć była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin, a prowadzącą pani Anna Mańko, która zachwyciła młodych uczestników swoją wiedzą i profesjonalizmem. Szybko nawiązała z uczniami pozytywny kontakt i zainteresowała zajęciami.  

   Lekcja miała charakter promujący przyszłe zajęcia o tematyce filmowej, skierowanej do młodego widza. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie w miejskiej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. Zachęcamy do udziału!

Godzina Kodowania

 Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat. Godzina Kodowania jest organizowana przez Code.org, organizację non-profit poświęconą upowszechnianiu informatyki przez udostępnienie jej w większej liczbie szkół i zwiększenie udziału kobiet i niedostatecznie reprezentowanych osób kolorowych. Godzinę Kodowania poparły m.in. firmy: Microsoft, Apple, Amazon, Boys and Girls Clubs of America oraz College Board. Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki. Pomaga ona rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności. Dzięki rozpoczęciu nauki wcześnie, uczniowie będą mieli możliwość odniesienia sukcesu na każdej ścieżce kariery XXI wieku. Bierzemy w niej udział!
Joanna Surdyk

Szkoła na czasie, e-podreczniki w klasie-konkurs

Inspiracją tematu zajęć był Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci z klas 0-3 wspólnie bawiły się z przyniesionymi maskotkami. Dzieci czekało wiele atrakcji:
wysłuchały historii pluszowego misia;
* zaprezentowały swoje misie podczas „Parady Misiów”;
* obejrzały prezentacje multimedialną „Najsłynniejsze Misie Świata” (dostępna w internecie pod adresem http://www.gptyczyn.edomena.pl/albums/dzien_misia/mis.ppt);
* nauczyły się tańca „Gumi Miś” (https://youtu.be/5hn61z3FlMQ)
* uczestniczyły w „misiowych konkursach”: m.in. „wyjadanie miodku czyli małe co nieco” (na talerzykach dzieci chętne do zabawy dostawały po kapce miodu, najwięcej braw dostała najszybsza osoba) , „Bańkę łap” (https://youtu.be/tDftqSaFB2E),
* uczyły się „misiowych wierszyków” i przy okazji wykonywały wykonywały „misiowe masażyki”
(Jestem mały niedźwiadek, lewa rączka, prawa rączka a to jest mój zadek. Lubię miodek, kocham miodek i podjadam go pszczółkom. Prawą rączką, lewą rączką, a czasem rurką)
* słuchały „misiowych opowiadań” (np. Kubuś Puchatek)
* oglądały „misiowe bajki”;
* śpiewały „misiowe piosenki” (np. https://youtu.be/fnU2bnN0Zyg);
* rozwiązywały „misiowe zagadki” (rysowanie w parach misia na papierze, osoba rysująca miała zasłonięte oczy a druga osoba kierowała jakie ruchy należy wykonać)
Na zakończenie dzieci tańczyły przy "misiowej muzyce".

   Kolejnym etapem była praca z e-podręcznikami. Był to Blok 4 Moi koledzy i koleżanki. Ulubione Zabawki. Temat 21 Moja ulubiona zabawka (http://www.epodreczniki.pl/reader/c/236925/v/1/t/student-canon/m/KL1_ORE_V7_JESIEN_1_1_4_21_p1). Dzieci wspólnie zastanawiały się jak to się mogło stać, że Zgrzyciaki nie wiedzą do czego służą zabawki. Dzieci chętnie przeczytały wierszyk, rozwiązały zadania oraz wykonały specjalnie przygotowane w generatorze karty pracy. Wykonały również pracę plastyczną - misie z tekturowych talerzyków.
   Na koniec zaczęliśmy zastanawiać się jak to było kiedyś w czasach gdy nie było telewizji, komputerów ani internetu. Czy dzieci wiedziały wtedy jak się bawić? Rozpoczęły się poszukiwania. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy zespołowej postanowiły poszukać materiału w terenie. Wykorzystały lokalne środowisko. Efektem projektu badawczego (edukacyjnego) jest nagrany film.
https://web.facebook.com/swietlicaSlupno/videos/1654245864863590/?l=1747030398700812216

Wydarzenie można zobaczyć również na facebook-owym profilu naszej świetlicy:

Tak wyglądały zajęcia https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1654249054863271.1073741841.1596540017300842&type=1&l=abf8e58dfc

oraz jaki problem pojawił się w głowach dzieci i w jaki sposób go rozwiązały

https://www.facebook.com/swietlicaSlupno/videos/1654245864863590/?l=1747030398700812216

Trzymajcie za nas kciuki! Wygraną są tablety!

Joanna Surdyk

Z okazji Świat Bożego Narodzenia w naszej  świetlicy ruszyła świąteczna "fotobudka". Dzieci chętnie robiły zdjęcia z własnoręcznie przygotowanymi gadżetami na tle wspaniałego kominka zrobionego przez uczestników świetlicy. Zapraszamy do galerii.

Światecznie w kl.III

     Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla swoich Rodziców i zaproszonych gości wesołe jasełka pt."Kręta dróżka". Każdy wybrał rolę dla siebie. Choć przygotowania trwały krótko, szybko nauczyliśmy się długich tekstów. Samodzielnie przygotowaliśmy stroje, rekwizyty, dekoracje i dobraliśmy repertuar muzyczny. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i przyniósł ogromną satysfakcje wszystkim uczestnikom. Po jasełkach wręczyliśmy swoim Rodzicom i Pani Dyrektor Annie Madoń własnoręcznie wykonane bombki z życzeniami.
Gospodarz Klasy-Julka Tworek i zastępca Malinka Mańko w strojach aniołów odwiedziły wszystkich pracowników i uczniów szkoły składając specjalnie przygotowane przez siebie życzenia. Był to twórczy pomysł dzieci, który wywołał uśmiechy na twarzach wielu osób.
Na terenie szkoły ubraliśmy choinkę. Tym razem postanowiliśmy przygotować pokarmy dla ptaków. Zuzia Głębocka i Karina Samoch przygotowały "nowoczesne" karmniki, za co zostały nagrodzone książkqmi pt."Dziadek do orzechów i Król Myszy".
Dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy przy wspólnie przygotowanym wigilijnym stole. Obejrzeliśmy prezentacje multimedialną o tradycjach bożonarodzeniowych. Robiliśmy też zdjęcia ze świątecznymi gadżetami przy świetlicowym kominku. To był dla nas bardzo przyjemny czas.
Życzymy, żeby taka atmosfera jak w naszej klasie panowała u wszystkich w Święta Bożego Narodzenia :)
Zapraszamy do galerii zdjęć :)
Uczniowie klasy III

Jasełka szkolne 2015r.

          W dniach 21 i 22 grudnia 2015 roku, uczniowie klasy II i V naszej szkoły, pod okiem pani Joanny Madejskiej – Oksiuta i pana Pawła Małyszka, odegrali przedstawienie jasełkowe. Spektakl, zatytułowany „Jasełka współcześnie i nie tylko”, łączył tradycję z nowoczesnością, przeplatając treści dobrze znane nam z Ewangelii ze współczesnym, nierzadko typowo materialnym, postrzeganiem rzeczywistości. Takie połączenie może przynieść ciekawe spostrzeżenia i skłonić widza do refleksji, co, mam nadzieję powiodło się aktorom i reżyserom przedstawienia. W spektaklu, obok dobrze znanych z kart Pisma Świętego postaci, pojawiają się zapaleni sportowcy, skrupulatnie liczący przychody hotelarze czy myślący jedynie o dobrej zabawie nastolatki. Mamy także liczną grupę bezdomnych, którzy choć pozbawieni środków do życia, swoją postawą dają nadzieję, że i współcześnie Maryja i Józef mogliby liczyć na ludzką życzliwość i wsparcie. Całość przedstawienia dopełniły kolędy i pastorałki, w aranżacji m.in. Arki Noego i Eleni, chętnie śpiewane zarówno przez aktorów jak i widzów.

 Na występie w dniu 22 grudnia obecni byli m.in. radni z gminy Radzymin oraz rodzice i nauczyciele z naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za ciepłe przejęcie przedstawienia i miłe słowa po jego zakończeniu. Liczymy, że jeszcze nie jeden raz wspólnie będziemy cieszyć się grą naszych szkolnych aktorów.

                                                                                                                         Paweł Małyszka

Moc życzeń dla babci i dziadka – kl. II a

W piątek 22 stycznia uczniowie klasy IIa gościli w szkole Kochane Babcie i Kochanych Dziadków, którym zaprezentowali przygotowany program artystyczny w podzięce za dobro, ciepło i miłość, jaką ich obdarzają.

 

Najpierw dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Proszę państwa oto Rok” i zatańczyły do piosenki „Rok na karuzeli”. Następnie recytowały wiersze z życzeniami, śpiewały piosenki oraz wspólnie z dziadkami zatańczyły znane wszystkim „Kaczuszki”.

 

Po występach odbył się dla babć i dziadków konkurs polegający na odgadnięciu swojego portretu w oparciu o opis przygotowany wcześniej przez wnuki. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane laurki oraz zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Było to dla wszystkich wspaniałe popołudnie, pełne wzruszeń, radości, uśmiechu i serdeczności.

Justyna Smoczyńska

Świeto Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym 0a

 26 stycznia w oddziale przedszkolnym "Oa" Dziadkowie po raz kolejny przekonali się jak ważną rolę odgrywają  w życiu swoich wnuków, gdy licznie przybyli na program artystyczny przygotowany przez dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem:

"Pragniemy Wam wyrazić jak bardzo
drodzy nam jesteście-po rodzicach pierwsi"


Wszystkim ukochanym Babciom i Dziadkom dziękujemy z przybycie, a Mamom za czynne włączenie się w organizację święta
.

wychowawca: Barbara Andrasik

"Herody"


"Jest w zapusty zwyczaj taki
przebierają się chłopaki
i już jako kolędnicy chodzą z Gwiazdą po ulicy."
 
Zapusty, jest to polska nazwa karnawału. Coraz rzadziej stosowana w naszym języku. Spośród wielu tradycji zapustowych najbardziej znany jest tłusty czwartek i ostatki. Rzadko już można spotkać inny zwyczaj ludowy - Herody.
Uczniowie z klasy IIb postanowili przypomnieć tę zanikającą tradycję. 27 I 2016r. kolędnicy, w odpowiednich przebraniach,  odwiedzili klasę Ia i świetlicę. Za występ otrzymały "zapłatę" - słodki poczęstunek, tak jak dawniej bywało.
Na wieczór, do szkoły, dzieci zaprosiły Babcie i Dziadków i przedstawiły Herody. Jak tradycja nakazuje wśród przebierańców, oprócz króla Heroda. był Turoń, Śmierć, były Diabły i anioły i oczywiście Gwiazdor z piękną gwiazdą. Bliskim występ się podobał / przypomniał okres młodości/. Po występie były życzenia, laurki, konkursy, wspólne śpiewanie kolęd, a na koniec słodki poczęstunek.
W przygotowaniu uroczystości pomagali Rodzice. Bardzo dziękuję!

                                                              wychowawca kl.IIb - Joanna Madejska-Oksiuta  

kl.Ia-semestr I

  Pracę opiekuńczo-wychowawczą w klasie Ia oparłam na współpracy z uczniami, rodzicami, dziadkami, nauczycielami i emerytami. Relacje z naszych działań można zobaczyć w poniższym pliku.


wychowawca-Urszula Bartosia
k
        

Sprawozdanie kl.1A I semestr.pdf

Karnawał 2016

W czwartek 28 stycznia w naszej szkole zorganizowano doroczny bal karnawałowy dla dzieci z oddziałów zerowych oraz klas I-III, a także karnawałową dyskotekę dla uczniów klas IV-VI.

 

Wszyscy wesoło bawili się w jednej z sal, udekorowanej kolorowymi balonami i serpentynami. Przy dźwiękach skocznej muzyki i przebojów znanych wykonawców każdy miał możliwość zaprezentowania swoich tanecznych umiejętności oraz własnego, niepowtarzalnego kostiumu. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna i po dwugodzinnej zabawie wszyscy opuszczali szkołę w doskonałych humorach.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzień Bezpiecznego Internetu-kl.III

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy, jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.
    W tym roku „Dzień Bezpiecznego Internetu” przypadał 9 lutego, więc dla nas w okresie ferii zimowych, dlatego zorganizowaliśmy go dopiero 19 lutego. Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie", które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne. Uczniowie kl.III oglądali filmy edukacyjne i dyskutowali na ich temat. Podczas zajęć zwróciliśmy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.dzieckowsieci.fdn.pl. Z kolei najmłodsi znajdą informacje nt. wydarzenia na stronie: www.sieciaki.pl. 

wychowawca kl.III-Natalia Jeleń-Bartosiewicz

Walentynki w kl.III


Walentynki to bardzo miłe święto, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, przypadające 14 lutego. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni.

Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji Pocztę Walentynkową. Każdy miał możliwość przesłać wybranej osobie walentynkę z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź miłości. My również otrzymaliśmy śliczne kartki walentynkowe, które wywołały przyjemną atmosferę w naszej klasie.

Klasowy Samorząd przygotował specjalną niespodziankę dla uczniów naszej klasy. Kacper Mosak przedstawił prezentację multimedialną. Dowiedzieliśmy się jak obchodzą Walentynki ludzie w różnych krajach. Julia Tworek przygotowała konkursy i zabawy, a także słodki upominek dla każdego. Tego dnia odbył się również Klasowy Festiwal Piosenki.

Dziękujemy! Zabawa była super.

Uczniowie kl.III

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w klasie IIa

„Pamiętajmy o tych, którzy niepodległą Polskę
umiłowali ponad własne życie!”

    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Jest to polskie święto państwowe ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku i poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po II wojnie światowej.
    W związku z tym uczniowie klasy IIa obejrzeli prezentację na temat „Żołnierzy Wyklętych” oraz wykonali prace plastyczne na konkurs historyczny organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego oraz Klub Gazety Polskiej w Kobyłce im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
   Celem konkursu było przede wszystkim upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, a także promowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych.
     Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 marca b.r. Czekamy na ogłoszenie wyników.

Uroczystości pobłogosławienia i przekazania sztandaru

Taka chwila zdarza się tylko raz! 

10 marzec 2016 r. na długo zapadnie w pamięci pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców. Wiedzieliśmy, że w tym dniu będziemy świadkami niepowtarzalnego wydarzenia. Z ciekawością, ale i dumą podążaliśmy do parafialnego Kościoła w Słupnie na uroczystość poświęcenia i  przekazania sztandaru Szkole Podstawowej Nr 2 w Słupnie.

 O godz. 10.30 rozpoczęła się część oficjalna, na wstępie której prowadząca Urszula Bartosiak w imieniu p. dyr. Anny Madoń, pracowników szkoły, rodziców i uczniów powitała przybyłych gości: ks. biskupa Marka Solarczyka, ks. seniora Maksymiliana Sowę, Ks. Proboszcza Piotr Kluka. Rodzinę patronki p. Piotra Szczepankowskiego- Chełmońskiego- wnuka i fundatora sztandaru z synem Pawłem prawnukiem patronki, p. Lidię Szczepankowską- Smykowską- wnuczkę, p. Natalię Staszewską prawnuczkę z córkami pra prawnuczkami Laurą i Sonią, p. Izabelę Bartel prawnuczkę z córką pra prawnuczką Vanessą. Obecnych przedstawicieli z Powiatu Wołomińskiego p. Halinę Bonecką i p. Pawła Dąbrowskiego. Gospodarzy terenu miasta i gminy Radzymin p. burmistrza Krzysztofa Chacińskiego i p. Krzysztofa Dobrzynieckiego- przew. Rady Gminy. Radnych i sołtysów z  okręgu, przedstawicieli Ośrodków Kultury, dyrektorów kierujących szkoła w latach ubiegłych, emerytowanych nauczycieli, dyrektorów obecnie pełniących funkcję w placówkach oświatowych na terenie miasta i gminy Radzymin.  

Następnie prowadząca poprosiła Ekscelencję o przewodniczenie uroczystej Mszy Św. Kolejnym ważnym i doniosłym momentem było poświęcenie sztandaru przez Ks. Biskupa Marka Solarczyka, który obrazową metaforą zwrócił się do uczniów, by brali przykład z moralnej postawy i bogactwa osobowości patronki.

Z wielkim szacunkiem i pieczołowitością p. dyr. Anna Madoń przyjęła sztandar szkoły od p. Piotra Szczepankowskiego- Chełmońskiego fundatora i wnuka patronki, by następnie przekazać go uczniom. Zwróciła uwagę na symbolikę honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną oraz podkreśliła, aby swoją postawą i nauką umacniać autorytet szkoły. W odpowiedzi na słowa pani dyrektor, uczniowie przyjęli sztandar obiecując, że stanie się on wzorem wytężonej pracy i symbolem kształtowania serca, umysłu i charakterów oraz ideałów, ku którym dążyła patronka.

Poczet sztandarowy zaprezentował awers i rewers sztandaru a prowadząca wskazała, iż wygląd sztandaru nawiązuje do tradycji, tożsamości i wiary katolickiej, która jest wyrazem naszej polskości i patriotyzmu. Podkreśliła, że sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Ziemi Mazowieckiej, na terenie której żyła i działała Michalina Chełmońska- Szczepankowska.

Następnie przyszedł moment na podziękowania, które pani Dyrektor skierowała do przybyłych gości, sympatyków, uczniów i ich rodziców, absolwentów szkoły, dzięki którym uroczystość ta mogła odbyć się w tak wspaniałej atmosferze. Podkreśliła, że to ważne dla naszej szkoły wydarzenie wymagało odpowiedniego zaangażowania, co było widoczne u każdego pracownika placówki.

Zaproszeni goście w swoich przemówieniach składali na ręce pani dyrektor gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji, podkreślając, iż uroczystość nadania sztandaru to znak tożsamości szkoły i symbolu idei, którym ona służy. Wyrazem serdeczności, ciepłych słów, życzeń i gratulacji były kwiaty i prezent dla szkoły- magnetofon.

Następnie odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień dla laureatów konkursu plastycznego oraz konkursu wiedzy o życiu i twórczości patronki szkoły Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej.

Po uroczystościach oficjalnych, prowadząca zaprosiła na część artystyczną pt. Spotkanie z Michaliną. Dzięki uczniom przeżyliśmy chwile pełne wspomnień, refleksji i wzruszeń, szczególnie gdy jedna z uczennic wcieliła się w rolę naszej patronki.

Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie gości na wystawę poświęconą życiu i działalności promocyjne dotyczącej twórczości Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej, wspólne zdjęcie, zwiedzanie budynku szkoły i poczęstunek.

Uroczystość przebiegła w miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienia i mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach. 

Opracowała

Urszula Bartosiak

I Szkolny Konkurs Historyczny „ Daty z życia i twórczości Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej patronki szkoły”

 Głównym celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci i twórczości Michaliny Chełmińskiej – Szczepankowskiej –poetki Mazowsza i co z dumą podkreślamy patronki naszej szkoły. W konkursie udział wzięło 23 uczniów klas IV – VI. Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na 25 szczegółowych pytań dotyczących życia i twórczości poetki.

Z radością pragniemy poinformować, że laureatami konkursu zostali:

Klasa VI

I miejsce Kacper Konikowski

II miejsce Aleksandra Wroczyńska

III miejsce Izabela Skowyrska

Klasa V

I miejsce Norbert Stromecki

II miejsce Michał Stromecki

III miejsce Dawid Średnicki

Wyróżnienia : Zuzanna Antoniak i Julia Broda z IV klasy

       Dyplomy i nagrody książkowe wręczone zostały podczas uroczystości przekazania sztandaru szkole w czwartek 10 marca 2016 roku. Gratulujemy laureatom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

organizator: Grzegorz Jeleń 

Szkolny Konkurs Plastyczny "Nasza Patronka".

 

Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego

„Nasza Patronka Michalina Chełmońska- Szczepankowska”  

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty, nagrody książkowe i dyplomy wręczone.

Oto lista laureatów:

KATEGORIA KLAS 0 – I

I miejsce – Michał Olszewski

                      Maja Dolatowska

II miejsce – Kamil Kosowski

                         Karolina Fluks

III miejsce – Ksawery Gulan

                          Martyna Królik

  Kamila Siurek

WYRÓŻNIENIE w tej kategorii otrzymują – Jakub Bondzia, Rafał Kruczyk,Maja Kruczyk, Jan Wysocki, Maria  Wysocka 

KATEGORIA KLAS II – III

I miejsce – Amelia Maron

                       Julia Ziółkowska

II miejsce – Maja Tawkinowicz

III miejsce – Wiktor Kossakowski

                         Wojciech Sierakowski

WYRÓŻNIENIE w tej kategorii otrzymują– Anna Tawkinowicz, Mateusz Pisarek,   Aleksandra Dąbrowska, Alicja Smoczyńska, Julia Teodorczyk

KATEGORIA KLAS IV – VI

I miejsce – Julia Broda

II miejsce – Magdalena Rychlik

III miejsce – Marika Blinkiewic

Ponadto dyplomy za udział otrzymali: Michał Błażejowski, Szymon Traskiewicz, Kamila Siurek, Lena Pawlak, Alicja Surdyk, Oskar Dobosz, Piotr Matusiak, Szymon Ciepłowski, Mateusz Banach, Jan Karpiński, Jakub Królikowski, Emil Aranowski, Oskar Babik, Zuzanna Królik, Aleksandra Ordyniak, Maja Purzycka, Daria Szczęsnowicz, Paweł Bocian, Filip Sołtysiuk, Bartosz Sasin, Amelia Gruzd, Malina Mańko, Olesia Dubovych, Maja Adamiak, Dawid Skłodowski.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!

organizatorzy:        Elżbieta Ząbek, Joanna Surdyk, Justyna Smoczyńska

Powitanie wiosny 2016

31 marca  2016  był dniem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia wszystkie klasy szkoły podstawowej  i „0”  pokazały, że jest w nas siła, że chcieć  znaczy móc . Każdy dał z siebie wszystko.  Inauguracja naszej  uroczystości  z okazji „Powitania Wiosny” odbyła się na pięknie udekorowanej  scenie przy  boisku szkolnym. Dzieci włożyły dużo serca, by  tego dnia wyglądała  wyjątkowo pięknie. Dekoracje powstawały etapami, codziennie przybywały coraz to nowe wizerunki Pani Wiosny, plakaty, kolorowe kapelusze. Każda klasa miała możliwość zaprezentowania siebie i swojej twórczości: uczniowie przygotowali piosenki, tańce, wiersze, okrzyki.  Widać, że scena lubi naszych uczniów. Dziewczęta  z klas 0-3 postanowiły wcielić się w Panią Wiosnę i zaprezentowały kolorowe stroje. Był to prawdziwy pokaz mody. Występy przeplatane  były różnymi konkurencjami. Największym entuzjazmem  cieszyła się zabawa w przeciąganie liny  oraz  zabawa z  nartami,  podczas których uczniowie udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować i dobrze się bawić. W tym samym czasie dzieci z oddziału „0” bawiły się  chustą animacyjną z naszym gościem p. Moniką Szymańską , która jest animatorką i prowadzi warsztaty  cyrkowe. Po zabawie z najmłodszymi zaprezentowała  na scenie pokaz żonglerki oraz inne umiejętności cyrkowe.
Kulminacją naszej szkolnej zabawy był pochód z transparentami , odczytanie listu od Pani Wiosny oraz spalenie Marzanny. Tego dnia pogoda zmieniała się z minuty na minutę, obdarowała nas pięknymi promieniami słońca i tak pozostało do dziś.
opracowanie: Aleksandra Kubich-Leman

Dziękujemy za przygotowanie wspaniałej imprezy wychowawcom świetlicy: Pani Aleksandrze Kubich-Leman i Pani Joannie Surdyk .                  

ZDROWYM BYĆ – zajęcia w klasie II a

Marzec był miesiącem, w którym  tematyka zajęć poświęcona była  zdrowiu.

W związku z tym uczniowie wykonali „Piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej” oraz plakaty zachęcające do dbania o własne zdrowie, zęby i skórę.
Podsumowaniem omawianej tematyki było spotkanie z mamą Piotrka – p. Anną Matusiak, która z zawodu jest pielęgniarką i pracuje w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, na oddziale rehabilitacji.
Nasz gość udzielił odpowiedzi na pytania dzieci dotyczące swojej pracy  oraz dał kilka rad  zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli okazję posłuchać bicia własnego serca. Ponadto p. Ania zaprezentowała sposób podawania pacjentom leków dożylnie na przykładzie „chorego misia” oraz każdemu założyła opatrunek „na niby”.
Dziękujemy p. Annie Matusiak za bardzo interesujące spotkanie.

 wychowawca: Justyna Smoczyńska

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci Józefa Chełmońskiego

 W środę, 6 kwietnia 2016r. w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci malarza polskiego krajobrazu Józefa Chełmońskiego. Aktu odsłonięcia dokonali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i wnuczka Józefa Chełmońskiego Maria Krystyna Boczkowska.

Na specjalne imienne zaproszenie rodziny państwa Chełmońskich z naszej szkoły  uczestniczyli w tej uroczystości p. dyrektor Anna Madoń z pocztem sztandarowym szkoły i p. Urszula Bartosiak. Uczniowie godnie reprezentowali szkołę podczas uroczystej Mszy Św., prezentując sztandar Szkoły Podstawowej im. Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej, bliskiej krewnej wybitnego malarza polskiego pejzażu Józefa Chełmońskiego.

Projekt tablicy powstał w 2014 r. w związku z setną rocznicą śmierci artysty. Inicjatorem była rodzina Chełmońskich . Pan Piotr Szczepankowski-Chełmoński przez dwa lata nadzorował projekt, w który zaangażował się proboszcz Bazyliki Ks. Zygmunt Robert Berdychowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowe.

Na upamiętnieniu w kształcie palety malarskiej wyryto płaskorzeźbę z popiersiem artysty. Na tablicy znalazła się również inskrypcja,, Józef Chełmoński 1849-1914. Niezrównany malarz ojczystego pejzażu. W setną rocznicę śmierci wdzięczni rodacy” oraz cytat z listu malarza do matki ,,wszystko, co mam, z naszego dostałem nieba nade mną”.

Podczas osobistej rozmowy z p. Urszulą Bartosiak, p. Maria Krystyna Boczkowska wnuczka Józefa Chełmońskiego(urocza osoba),wyrażała swoją radość i dumę w związku z odsłonięciem tablicy. Wspomniała, że jest pianistką i pedagogiem, życzyła owocnej pracy i dziękowała za uczestnictwo młodzieży z naszej szkoły.

Minister kultury zaznaczył, że to upamiętnienie jest również elementem edukacji kulturalnej i estetycznej. Wspomniał, że wiele zawdzięczamy Józefowi Chełmońskiemu, malarzowi, który przez całe życie czerpał z tego, co się kojarzy z polskością.

Pan Piotr Szczepankowski- Chełmoński przypomniał najbardziej znane prace krewnego: Odlot żurawi (1871), Babie lato (1875), Czwórka (1881), i Bociany (1900). Dodał, że Józef Chełmoński był malarzem i ilustratorem polskiego realizmu przełomu XIX i XX w. Uwielbiał uwieczniać malownicze krajobrazy, obrazki rodzajowe o tematyce wiejskiej i dynamiczne sceny polowań. W 1887 r. zamieszkał w Warszawie, a potem kupił dworek w okolicach Grodziska Mazowieckiego w Kuklówce, gdzie mieszkał do śmierci.

Po uroczystości na ręce p. dyrektor Anny Madoń złożył podziękowania za godne uczestnictwo Ks. Zygmunt Robert Berdychowski oraz p. Piotr Szczepankowski- Chełmoński. 

 Opracowała: Urszula Bartosiak

„Wielkanocny nadszedł czas… więc do zabawy zapraszamy Was…” – konkurs rozstrzygnięty

W marcu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin, wraz ze Sklepem Intermarche Radzymin, zorganizowała konkurs plastyczno-literacki z podziałem na poszczególne etapy edukacyjne. 

Tematyką konkursu dla klas I-III Szkoły Podstawowej była praca przestrzenna pt.: Wielkanoc.

 

Do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów klasy IIa: Alicja Surdyk, Amelia Maron, Oskar Babik, Szymon Ciepłowski, Mateusz Pisarek i Kuba Królikowski. Żadne z nich nie zajęło miejsca,  ale po przyjęciu zaproszenia na rozdanie nagród, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek.

76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej


„Żołnierzom naszym jeńcom wojennym, zamordowanym w Katyniu - Katyniach Krzyże wzniesiemy ...

Krzyże pamięci, Krzyże chwały i Krzyże święte. Dajmy im miejsce, miejsce godne i trwałe w nas,

w rodzinach naszych, w narodzie, w historii w działaniach naszych…”

 

/Fragment wiersza . "Krzyże pamięci i chwały" -Aleksander Biedak/

 

    W poniedziałek 18 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej połączony ze wspomnieniem ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem przed sześcioma laty.

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pana Grzegorza Jelenia i pani Magdaleny Kaczor zaprezentowali zebranym montaż słowno -muzyczny pod wymownym tytułem „Pamięć nie dała się zgładzić”, na który złożyły się fragmenty listów, wspomnień, historycznych dokumentów oraz wierszy. Motywem przewodnim uroczystego apelu były słowa Jana Pawła II „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie. Uczniowie przypomnieli, że Katyń - to krwawiąca rana w polskiej świadomości narodowej. Zbrodnia ta nigdy nie została osądzona i ukarana. Młodzi aktorzy zaakcentowali, że pomimo oczekiwań Sowietów „pamięć nie dała się zgładzić”. My będziemy pamiętać „gdzie leży wojsko poległe nie w boju, lecz zamordowane aktem skrytobójczym, strzałem w tył głowy, żołnierz po żołnierzu, oficer po oficerze”…

W szkolnej uroczystości nie mogło zabraknąć wspomnienia o podporuczniku Władysławie Kupidurze zamordowanym w 1940 roku, właśnie w Katyniu. Był on jednym z prawie 22 tysięcy patriotów, których życie i losy są świadectwem oddania Ojczyźnie. Jedyną ich winą wobec Sowietów było to, że byli polskimi oficerami, którzy Ojczyźnie pozostali wierni do końca. Ostatnim akordem naszej uroczystości był wspólny przemarsz w asyście Pocztu Sztandarowego na skwer przed szkołą, gdzie dumnie rośnie Dąb Pamięci podporucznika Władysława Kupidury. (W roku 2008 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń ocalić od zapomnienia”, którego inauguracja odbyła się 13 kwietnia 2008 roku na Cmentarzu Poległych w Radzyminie). Tu pochyleniem szkolnego sztandaru, zapaleniem zniczy i minutą ciszy w postawie na baczność oddaliśmy hołd podporucznikowi Władysławowi Kupidurze, którego otaczamy naszą pamięcią, ale również wszystkim ofiarom tej zbrodni.

                                                                                                                     opracowanie: Grzegorz Jeleń

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to święto, ogłoszone przez Organizację Narodów Zjednoczonych i ma długą tradycję. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w świecie zorganizowano w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Pierwsze obchody w Polsce zaś odbyły się w Warszawie w 1990 roku. Tego dnia na całym świecie organizowane są spotkania, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie wszystkim mieszkańcom Ziemi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Dzień 22 kwietnia także w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej  w Słupnie był dniem specjalnym. Przedstawienie zatytułowane ,, Imieniny Ziemi” przygotowane przez p. Urszulę Bartosiak przedstawili uczniowie klasy 1a. Przesłanie przedstawienia było czytelne- promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Była to dobra okazja do uwrażliwienia i uświadomienia uczniom, zaproszonym gościom, że należy dbać o środowisko naturalne.

Uczniowie zagrali z dużym zaangażowaniem, tło akademii stanowiła wystawa fotografii przepięknej i zniszczonej przyrody, szczęśliwych, zabawnych i smutnych zwierząt- było co oglądać i o czym rozmyślać.

Inscenizacja podobała się bardzo, uczniowie w dniu 19.05.2016r.wystąpią także w Stowarzyszeniu Seniorów Ziemi Radzymińskiej.

Opracowanie: Urszula Bartosiak

Konkurs Wiedzy Ekologicznej-Koło Regionalne "Sowa"

"Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi. Nie utkaliśmy siatki pajęczej życia, jesteśmy jedynie jedną z jej nici, cokolwiek czynimy siatce pajęczej czynimy sobie."

Z okazji przypadającego w piątek 22 kwietnia 2016 roku Dnia Ziemi w naszej szkole został przeprowadzony Konkurs Wiedzy Ekologicznej, którego organizatorem było działające przy szkole, Koło Regionalne „Sowa”.

Pod koniec marca  uczniowie otrzymali od organizatora konkursu materiały o tematyce ekologicznej z przykładowymi pytaniami. Zawierały one treści, które uczniowie mogli wykorzystać, przygotowując się do konkursu.  Uczniowie na lekcje przyrody przygotowali prezentacje dotyczące ochrony środowiska w Polsce i na świecie w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny. Część konkursowa odbyła się na początku kwietnia 2016 roku.. W konkursie udział wzięli uczniowie klas V – VI. Test składał się z 20 bardzo szczegółowych pytań dotyczących zagadnień związanych z ekologią. Dodatkowo uczniowie  klasy piątej mieli za zadanie ułożyć hasła zachęcające mieszkańców do ochrony przyrody, oszczędzania zasobów mineralnych oraz zaproponować zasady ekologicznych zachowań dla każdego. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się wyśmienitą znajomością ekologii oraz niezwykłą kreatywnością.

Laureatami konkursu zostali:

- Patryk Kosowski – uczeń klasy V

- Kacper Banaszek oraz Miłosz Żmijewski – uczniowie klasy VI.

 Gratulujemy zwycięzcom!

organizator: Grzegorz Jeleń

Pułkownik Piotr Kamiński na lekcji w klasie IIa i IIb

W poniedziałek 25 kwietnia klasy drugie spotkały się z pułkownikiem WP Piotrem Kamińskim. Pan Pułkownik przygotował dzieciom patriotyczną lekcję o symbolach narodowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na flagę. Pan Piotr był kiedyś nauczycielem, więc bez trudu nawiązał dobry kontakt z uczniami. Drugoklasiści byli zachwyceni! Wiele osób dostało ciekawe nagrody, a wszyscy na pamiątkę pocztówki z biało-czerwonym sztandarem. Pan pułk. P. Kamiński obiecał odwiedzić nas jeszcze z okazji Święta Niepodległości i opowiedzieć o służbie żołnierskiej. Trzymamy za słowo!

                                                          Joanna Madejska-Oksiuta i Justyna Smoczyńska

II EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO „ ORTOGRAFICZNA KORRIDA”

II EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

„ ORTOGRAFICZNA KORRIDA”

 W dniu 25 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole Konkurs Ortograficzny, w którym wzięło udział 18 uczniów z klas IV-VI.

 Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, rozwijanie ich zainteresowań polską pisownią oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii.

Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera, a jego uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii. Tym razem uczniowie  pisali dyktando najeżone „pułapkami” ortograficznymi.

W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

I miejsce Kacper Konikowski kl.VI

II miejsce Aleksandra Wroczyńska kl. VI

III miejsce Kacper Banaszek kl. VI, Natalia Pawłowska kl.VI

                       Tymoteusz Sauś kl.VI, Dawid Średnicki kl.V

IV miejsce Wiktor Brzostek kl.V

V miejsce Magdalena Rychlik kl.IV

 

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników „Ortograficznej korridy”

 

Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!

                                        organizator: Małogorzata Pachuta

Porcja Pozytywnej Energii kl.III

 Uczniowie klasy III przez 3 lata uczestniczyli w programie "Porcja Pozytywnej Energii". Na zajęciach dzieci zdobywały wiedzę na temat odpowiedniego sposobu żywienia, wartościowych produktów spożywczych, przygotowywania zdrowych i smacznych posiłków, a także sposobów na aktywne spędzanie czasu.
Podsumowaniem projektu było przedstawienie
„Chcesz być zdrowy jak ryba? Jedz owoce i warzywa”, który wystawiony był w naszej szkole dla uczniów kl.0-III w dniu 21 kwietnia. Scenariusz współtworzyli sami uczniowie. Dzieci  również samodzielnie przygotowały stroje, rekwizyty i dekoracje.

Natalia Jeleń-Bartosiewicz

"Nauczmy się na pamięć tego kraju..."

   6 maja uczniowie kl.III przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "Nauczmy się na pamięć tego kraju..." poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wierszem i piosenką przypomnieli znaczenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie tak ważnej ustawy. Uchwalenie konstytucji budziło nadzieje na uratowanie Polski przed całkowitą utratą niepodległości. Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obejrzeli występ i nagrodzili małych artystów brawami. Na zakończenie dyrektor Anna Madoń podziękowała klasie III za przygotowanie apelu i podkreśliła jak ważna jest znajomość historii naszego kraju.
 
Natalia Jeleń-Bartosiewicz

II Dzień Scratch`a

W dniu 18 maja 2016 r. odbył się II Dzień Scratch’a w Radzyminie. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Kamyk, Stowarzyszenie Radzymińskie Forum oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie. Patronat objęli: Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Mistrzowie Kodowania. W spotkaniu wzięło udział 85 uczniów ze wszystkich ośmiu szkół podstawowych z gminy Radzymin wraz z opiekunami.

Wspólnie dzieci uczyły się programu Scratch. Scratch to środowisko programistyczne stworzone głównie z myślą o dzieciach. Programowanie w Scratch’u opiera się na łączeniu ze sobą klocków/kamyków, czyli poleceń do wykonania. Można w nim tworzyć różne rysunki i animacje, ciekawe opowiadania multimedialne, muzyczne utwory wraz z wizualizacją oraz różnego rodzaju gry. Celem II Dnia Scratch’a było rozbudzenie w młodych i starszych nie tylko radości z konsumpcji elektronicznych mediów, ale i zamiłowanie do ich tworzenia. Programowanie, pisanie blogów, tworzenie kanałów filmowych, organizowanie cyfrowych społeczności i klubów zainteresowań - to upodobania, które warto wzmacniać i nagradzać. Prawdziwymi władcami przyszłości nie będą ci, którzy biernie obsługują informatyczne zabawki, lecz ci którzy potrafią za ich pomocą wpływać na innych.

Spotkanie rozpoczęła Joanna Surdyk prezes Fundacji Kamyk. Potem głos zabrała dyrektor Anna Madoń ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej oraz Piotr Rembelski ze Stowarzyszenia Radzymińskie Forum. Później swoją prezentacją przedstawiła Justyna Płatek z firmy MindCloud. Pokazała w jaki sposób można uczyć się grając w Minecrafta. Następnie głos zabrał Adam Jurkiewicz z firmy ABIX, który w łatwy i szybki sposób przekonał dzieci, że warto uczyć się programowania. Zwrócił również uwagę, na to, aby mieć sprawne ciało, uprawiać sport i zdrowo się odżywiać. Kolejnym punktem tego dnia były warsztaty prowadzące przez Kids do IT oraz Kingę Kalinowską-Materniak. Uczestnicy były podzieleni na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Wszyscy wykonywali interaktywną kartkę na Dzień Mamy w zależności od stopnia trudności. Ostatnią atrakcją były quizy internetowe przeprowadzone przez Małgorzatę Mansoor z Mansoor Academy. Była to nietypowa lekcja języka angielskiego przeprowadzona za pomocą portalu Kahoo oraz Plicker.

Podczas warsztatów zostało zjedzonych 10 kg marchewek oraz 5 kg ogórków. Każdy z uczestników otrzymał butelkę wody niegazowanej. Na pamiątkę tego dnia każdy otrzymał gadżety oraz umowę do podpisania przez rodziców dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu. Środki na ten cel zostały pozyskane z Urzędu Miasta i Gminy Radzymin.

W przerwach dzieci interesowały się robotami Dot i Dash przywiezionymi przez Krzysztofa Jaworskiego z Mistrzów Kodowania. Adam Jurkiewicz natomiast pokazał dzieciom zestaw RaspberryPi z KanoOS. Zabawki te wzbudziły zainteresowanie nie tylko uczniów.

Bardzo duże podziękowania należą się wolontariuszom, którzy tego dnia pomagali. Grupę zaawansowaną poprowadziła Ewa Świeżyńska oraz Kinga Kalinowska-Materniak. Grupą podstawową zaopiekowała się Katarzyna Dziekońska. Nad sprawną siecią czuwali Mariusz Szewczyk z firmy DataQ oraz Piotr Sekunda. Projekt dyplomów i naklejek wykonała Latarniczka Jolanta Dec. O porządek oraz między innymi o pełne kubki marchewek dbała Justyna Zaczek. Dużym zaangażowaniem wykazali się opiekunowie ze wszystkich szkół podstawowych. Swoją wiedzą wsparła również radna Karolina Sochacka. W przygotowaniu warzyw była niezastąpiona Magdalena Głód. Dekoracje przygotowała Natalia Jeleń-Bartosiewicz. W pakowaniu i rozdawaniu pamiątek pomogła Alicja Surdyk.

W trakcie warsztatów ROKiS odwiedził Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. Mimo wielu obowiązków znalazł czas na dopingowanie młodych programistów. Te kilka słów oraz wspólne zdjęcie z Burmistrzem zwiększyły wydajność uczniów i udało się skończyć o czasie. Na uczestników czekały autokary, które bezpiecznie rozwiozły dzieci do szkół.

17 rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie

Dnia 14 czerwca 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia, upamiętniająca 17 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Inscenizację przygotowała klasa V pod okiem pana Pawła Małyszka. Podczas występu nie zabrakło odniesień do pierwszych dni pontyfikatu Ojca Świętego. Przypomniano m.in. słynny wiersz Juliusza Słowackiego o Słowiańskim Papieżu, który już w XIX wieku przewidział pontyfikat Karola Wojtyły. Młodemu pokoleniu, nie zawsze pamiętającemu naszego wielkiego Rodaka, przypomniano Ojca Świętego żyjącego blisko ludzi i ich problemów, odwiedzającego parafian, uprawiającego jogging czy opowiadającego dowcipy. Zacytowano słowa Jana Pawła II, które skierował do nas podczas pobytu w Radzyminie. Nie zabrakło oczywiście wspólnie odśpiewanej „Barki” oraz innych utworów, wspominających Ojca Świętego, jak choćby „Lolka” Magdy Anioł. Niewątpliwie warto jest przybliżać i przypominać młodzieży postać największego w naszych dziejach Polaka.

organizator: Paweł Małyszka

kl.Ia

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z II semestru zajęć w klasie Ia

Klasa 1a – fotorelacja z II sem. r. szk. 20152016.doc

Pożegnanie kl.VI


Pożegnanie klasy VI


<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
          1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA