2011/2012 r.

"Legendy warszawskie" kl.I, 0a,0b 23.09.11r.

23 września dzieci z oddziałów zerowych i kl. I pod opieką wychowawców: p. Barbary Andrasik, p. Agnieszki Matejak i p. Joanny Madejskiej-Oksiuta wybrały się na wycieczkę szlakiem legend warszawskich.

 

 

Wycieczka do lasu kl. III 26.09.11r.

Dnia 26 września uczniowie kl. III z wychowawcą p. Elżbietą Ząbek wybrali się na wycieczkę, żeby sprawdzić czy do lasu zawitała już Pani Jesień.Pogoda dopisała. Jesienne drzewa obfitują w mozaikę najróżniejszych barw i odcieni. Niemal każde drzewo ma odmienną, charakterystyczną dla siebie kolorystykę usychających liści. Większość z nich żółknie, ale są i takie drzewa, których liście czerwienieją lub brązowieją. Jednak jesień to nie tylko przyjemne dla oka barwy - to przede wszystkim niezwykle ważny okres w przyrodzie - czas przygotowania do nadejścia najbardziej nieprzyjaznej pory roku - zimy. Dlatego las hojnie obdarowuje swoich mieszkańców najróżniejszymi owocami, których ilość i różnorodność osiąga o tej porze roku kulminację. Początek jesieni to czas owocowania wielu drzew leśnych: dębów, buków, klonów, jaworów, lip. Dojrzewają leśne jabłonie i grusze, a z krzewów - leszczyna. Ciągle spotkać można dużo owoców jeżyny.
 Również runo leśne obfituje w bogatą o tej porze roku roślinność, jak np. paprocie, mech, kolorowe wrzośce czy grzyby. Dzieci skorzystały ze słonecznej pogody i bawiły się na leśnej polanie. Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń uczniowie wrócili do szkoły. Na długo wizyta w lesie pozostanie w pamięci.


 
 


Wycieczka rowerowa kl. V 29.09.11r.

Korzystając z przepięknych, ostatnich dni września 29 uczniowie kl. V, pod opieką wychowawcy pani Magdaleny Kaczor i pana Pawła Małyszki, wybrali się na wycieczkę rowerową. Jej celem było poznanie pięknych zakątków okolicy, zachęta do aktywnego spędzania czasu, a przy okazji również sprawdzian możliwości i kondycji niektórych uczestników (włącznie z wychowawcą). Trasa wycieczki biegła przez Alesandrów, Radzymin aż do Starych Załubic, gdzie na pięknie położonej działce odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz mecz piłki nożnej (z akcentami piłki wodnej). Przejazd obfitował w atrakcje, min. wielokrotnie spadające łańcuchy rowerowe, zakładane fachowo przez pana Pawła. Ogromną dumą napawał wszystkich uczestników ostateczny odczyt licznika, który wskazał, że przejechali ponad 31kilometrów. Niektórym trudno było w to uwierzyć.
Dziękujemy państwu Wyszyńskim za udostępnienie działki!

Magdalena Kaczor

"Wioska indiańska" kl. IIa 3.10.11r.

3 października uczniowie kl. II a wraz z wychowawcą Natalią Jeleń wybrali się na sympatyczną wycieczkę do „Wioski Indiańskiej”. Trzeba było zabrać sporo odwagi, bo żyjemy w Polsce a nie w Indiach. Po zbiórce wszyscy wyjechali szukać ciekawych i nowych przygód. Nasz przyjazd był dużo wcześniej uzgodniony, gospodarz już na nas czekał.

"Wioska Indiańska” znajduje się w miejscowości Grabowo koło Tłuszcza. W okolicy pięknych lasów. Mieliśmy okazję w ciągu 5 godziny obejrzeć na własne oczy osadę Indian. Na terenie wioski znajdowały się oryginalne tipi, a w nich zobaczyliśmy misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. O wszystkim bardzo ciekawie opowiadał przewodnik. Dzieci własnoręcznie wykonały opaski ze swoim „indiańskim” imieniem. Gospodarz pomalował im twarze. Następnie zdobywały pióra wykonując zadania. Dzieci musiały wykrzesać ogień a później był strzał z łuku. Najlepszymi strzelcami zostali: Mateusz Ślesik i Kuba Ślepowroński. Jedną z atrakcji był przejazd wozem po lesie. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie i zbieraliśmy grzyby. Na zakończenie piekliśmy kiełbaski przy ognisku.
Dzieci tak bardzo wczuły się w swoje "indiańskie role", że wszystkim trudno było rozstać się z wioską.

Natalia Jeleń

Wyjazd do teatru Buffo na musical "Metro"

Świat się zmienia,
Padają mury, otwierają się granice
Teatr też się zmienia
Niezmienne pozostają tylko marzenia…
… marzenia młodych ludzi, nasze marzenia”

Dnia 11 października 2011 roku uczniowie klas IV - VI wybrali się na musical "Metro" do Teatru Buffo w Warszawie. Organizatorem wycieczki była pani Magdalena Kaczor, a opiekunami pani Agnieszka Matejak i pani Elżbieta Ząbek. Musical "Metro", opowiadał o młodych ludziach i ich marzeniach a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt był tych marzeń spełnieniem. Widzieliśmy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew, historie romantycznej miłości, młodzieńczych ideałów i władzy pieniądza. To wszystko sprawiło, że granica między teatrem a rzeczywistością stała się płynna, a czas stał się wyłącznie funkcją wyobraźni.

Cmentarz Poległych

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia
i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani,
odpoczywają w pokoju.


Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm]
 
Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. Ten listopadowy dzień jest pełen zadumy i smutku. Przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze pamięci jako dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...Z okazji zbliżającego się święta 28 października postanowiliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę na Cmentarz Poległych, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy zasłużonych dla kraju.
Uczestnikami wyprawy byli uczniowie kl. II a, kl III i kl. IV wraz z wychowawcami: Natalią Jeleń, Elżbietą Ząbek i Agnieszką Matejak.
Wędrując wśród żołnierskich mogił uczniowie słuchali opowieści o dniach chwały oręża polskiego z lat wojny polsko - bolszewickiej roku 1920 i Kampanii Wrześniowej roku 1939.
Chwilą zadumy i cichą modlitwą oddali cześć poległym w Bitwie Warszawskiej, poległym w wojnie obronnej 1939 roku, bestialsko zamordowanym w Katyniu. Pochyliliśmy nisko głowy przed pomnikiem poświęconym ofiarom tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.
Podążyliśmy również szlakiem pamiętnej wizyty Papieża – Polaka bł. Jana Pawła II na Cmentarzu Poległych. Uczniowie wysłuchali opowieści swoich wychowawców o Wielkim Polaku, zapalili znicze i zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Natalia Jeleń

Centrum Nauki Kopernik

10 listopada uczniowie klasy I, II a i II b, dzięki uprzejmości pani dyrektor Anny Madoń, odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych europejskich instytucji ukazująca związek nauki z kulturą i codziennością. Celem Centrum jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej.
Dzieci mogły poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Podziwiały ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach: Świat w ruch, Człowiek i Środowisko, Strefa Światła,  Korzenie Cywilizacji,  Bzzz!,  Re:Generacja. W głównym holu wejściowym znajduje się Wahadło Foucaulta.
Centrum Nauki Kopernik jest miejscem niezwykłym: rozbudza ciekawość, pozwala zrozumieć świat podczas zabawy i udowadnia, że każdy jest odkrywcą przez całe życie. Uczniowie testowali, sprawdzali, analizowali, eksperymentowali, poznawali świat wszystkimi zmysłami. Leżeli na gwoździach, doświadczyli trzęsienia Ziemi, słuchali odgłosów dzikich zwierząt, poznali tajniki powstawania tornada, mogli testować latający dywan i wiele, wiele innych. Każdy znalazł coś dla siebie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma poznawania świata jest najciekawsza. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu. Entuzjazm i radość nie opuszczały ich w trakcie całej wycieczki.

Natalia Jeleń

Wyjazd na KONCERT MIKOŁAJKOWY

  Dnia 6 grudnia 2011 roku wybraliśmy się wraz z kolegami z innych klas do Sali Kongresowej, aby uczestniczyć w wielkim przedsięwzięciu – koncercie „5 złotych minut… Ratujących życie”.
Już w autobusie rozerwaliśmy się, ale prawdziwa zabawa rozpoczęła się dopiero wtedy, gdy usłyszeliśmy muzykę.
Świetnie bawiliśmy się przy utworach Sylwii Grzeszczak, Ady Szulc i Natalii Kukulskiej, a także innych wykonawców. Z koncertu wyszliśmy z doskonałymi humorami i pełni wrażeń. Mamy nawet cichą nadzieję, że pojedziemy tam raz jeszcze…

                                                                                           Uczniowie klasy VI

Wycieczka do teatru "BAJ"

Czy szczęście można kupić? Uczniowie kl. 0-II z naszej szkoły wiedzą już, że nie po obejrzeniu spektaklu "Bajka o szczęściu" w Teatrze Baj. Przedstawiona historia starego Gospodarza dała im jasną odpowiedź. W starym domku za lasami można być szczęśliwszym niż w wielkim świecie, gdzie jest wielu ludzi, jeszcze więcej możliwości, gdzie oszołomieni nowymi rzeczami i wynalazkami łatwo możemy zagubić to, co najważniejsze. Mimo biedy można być szczęśliwym i nigdy się nie nudzić, jeśli tylko ma się przyjaciół tak wiernych jak Myszka, Kogut i Świnka z naszej historii. Spektakl miał formę moralitetu – Handlarz i Klaun rywalizują o duszę staruszka. Handlarz przekonywał go, że więcej radości przynosi nowa rzecz niż stary przyjaciel. Klaun starał się, aby staruszek nie zapomniał o tym, co nosi głęboko w sercu. Spektakl łączył parawanowy plan lalkowy z grą aktorów w żywym planie-efekt był niesamowity.
Uczniowie naszej szkoły zostali z aktorami "sam na sam" i wysłuchali opowieści Aktorów o ich pracy. Oglądali stroje i rekwizyty. Dzieci miały okazję na chwilę stać się aktorami na prawdziwej scenie.

Natalia Jeleń
Spektakl w wykonaniu Teatru 15

14 lutego dzieci z odziału 0a i kl.IIa obejrzały spektakl pt. "Ksieżniczka na ziarnku grochu" w Miejskiej Sali Koncertowej im. F.Chopina w Radzyminie. Świetna gra młodych aktorów Teatru 15 wzbudziła żywe reakcje publiczności. Nieszablonowe teksty, spontanicznosć i swoboda jaką wykazali się na scenie spotkala się z ogromnym uznaniem. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Należy również wspomnieć o młodych reżyserach Joannie Sawickiej i Michale Kamińskim, którzy wykazali się profesjonalizmem i odwagą. Dziękujemy i mamy nadzieję, że szybko spotkamy się ponownie.

DINOPARK w Kołacinku

26 czerwca uczniowie kl.I, kl.II a i kl.III wyruszyli na niezapomnianą wycieczkę do Parku Jurajsko-Botanicznego „DINOPARK” w Kołacinku. Teren na którym utworzono Dino-park charakteryzuje się ogromnym bogactwem naturalnych i różnorodnych "śladów" ostatniego zlodowacenia.
Rekonstrukcje zwierząt żyjących przed wieloma milionami lat wręcz same wkomponowują się w typowy dla moreny czołowej a jednocześnie przepięknie wyrzeźbiony teren. Właśnie na tym  terenie pod wieloma warstwami naniesień spoczywają szczątki bardzo bogatej fauny i flory , szczątki dinozaurów, roślin etc. Twórcy Dino-Parku "wydobyli" na powierzchnię w formie oryginalnej lub zrekonstruowanej piękno sprzed setek milionów lat.  Nie trzeba wsiadać w wehikuł czasu aby przenieść się 150 milionów lat wstecz.
Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji. Na początku po parku oprowadził nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o życiu dinozaurów. Pełni wiedzy zabawiliśmy się w „Gorączkę złota”. W nagrodę dostaliśmy monety i dyplomy „Poszukiwacza złota”. Następnym punktem były zajęcia edukacyjne, które ułatwiły nam uporządkowanie zdobytej wiedzy. Ogromną radość sprawiła zabawa „Mały Paleontolog”. Wszyscy odgadywali jaką kość odnaleźli. A w nagrodę otrzymali szkielety do samodzielnego złożenia. Ponieważ atrakcji było wiele w przerwie udaliśmy się na pyszną zupkę, aby nabrać sił na dalsze harce. Po posiłku jeździliśmy „bajkową kolejką” i odkopywaliśmy szkielet dinozaura. Wiele frajdy sprawił ogromny plac zabaw. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do autokaru. Podróż, choć długa, minęła bardzo szybko. Wszyscy dzielili się wrażeniami. Ta wycieczka na pewno na długo zapadnie w pamięci.
                                                                                                     Natalia Jeleń               

Plener malarski w Dębinkach

19 czerwca uczniowie kl. I i kl. IIa byli na plenerze malarskim w Dębinkach w ramach programu „Przeżyj to z nami”. To już kolejna edycja organizowana tradycyjnie przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział Terenowy w Warszawie. Około 200 uczniów wraz z opiekunami z Radzymina, Marek i Słupna spotkało się z wychowankami Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dębinkach, mieszczącej się w dawnym Pałacu Dybowskich usytuowanym w starym, pięknym parku.

Młodzi artyści przez kilka godzin malowali zabytkowy pałac, zabudowania gospodarcze i piękny park. Powstało wiele barwnych prac wykonanych różnymi technikami. Komisja oceniła prace i przygotowała plenerową wystawę. Wyróżnienia otrzymali uczniowie naszej szkoły: Weronika Bialik- kl.I, Mateusz Błażejowski - kl.I, Ola Wroczyńska - kl.IIa, Kacper Banaszek - kl.IIa, Wiktoria Werelich - kl.IIa. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Ostatnim punktem programu była "grochówka" i pieczenie kiełbasek. Najwięcej radości chłopcom dostarczył mecz piłki nożnej a dziewczynkom atrakcyjny plac zabaw. Wszyscy świetnie się bawili. Mogliśmy również wypocząć wśród pięknych drzew, które dawały upragniony cień w ten upalny dzień.

opracowanie: Natalia Jeleń

Zielona Szkoła

W dniach 7-11.05.2012r uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w Zielonej Szkole w Ośrodku Sportów Wodnych w Serwach k/Augustowa. Wraz z nami wyjechali też szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr1 w Radzyminie. Uczniowie wypoczywali pod czujnym okiem wychowawczyń: Elżbiety Ząbek, Jolanty Cholewa i Magdaleny Kaczor. Czas spędzaliśmy bardzo aktywnie na wspaniale zorganizowanych zajęciach: pływaniu na łodziach wiosłowych, kajakach, canoe, wycieczkach rowerowych, w małpim gaju, na ściance wspinaczkowej, strzelania z łuku, lekcjach przyrody z leśniczym oraz grach świata. Wieczorami też nie było czasu na nudę, gdyż zorganizowano nam nocną grę terenowa, ognisko, dyskotekę oraz grę pt. „Flagi”. Naszym sportowcom jednak ciągle było mało, dlatego też już od godz. 7 .00 intensywnie korzystali ze wspaniałych boisk, a każde wolne minuty między zajęciami spędzali przy stole do tenisa. Rekordy próbowano też pobić w ilości zjedzonych lodów w tutejszym sklepiku. Niezapomnianych wrażeń (zwłaszcza wychowawczyniom) dostarczała każdego dnia wspaniała kuchnia ośrodka. Zaspokajała gusta nawet najbardziej wybrednych, zarówno pod względem jakości, różnorodności jak i ilości potraw. Przy odrobinie nacisku wszyscy odkryli miłość do zup.

Czas minął nam zdecydowanie za szybko. Troszkę dłużej trwała ostatnia noc, podczas której „niewidzialna ręka” związała ze sobą sznurowadła kilkudziesięciu par niekoniecznie pachnących butów, inna wycisnęła kilka tubek pasty niedokładnie na szczoteczkę do zębów (klamki, ściany, nogi, policzki itp.)  Wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i polecam ośrodek na przyszłość.

  Magdalena Kaczor

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
          1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA